Jest oficjalny program wizyty Franciszka; są nowe punkty, m.in. Prokocim

Jest oficjalny program wizyty Franciszka; są nowe punkty, m.in. Prokocim
Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Oficjalny program papieskiej wizyty zaprezentowano na równoczesnych konferencjach w Krakowie i Warszawie. "Czas dyskusji się skończył; przed nami intensywny czas działania, wyznaczony ostatecznym programem wizyty papieża w Polsce" - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

 

"Pan prezydent serdecznie zaprasza wszystkich młodych ludzi na spotkanie z ojcem świętym w Krakowie" – powiedziała obecna na konferencji w Warszawie szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska. "ŚDM to święto bardzo ważne dla nas Polaków, którzy jesteśmy spadkobiercami myśli i przesłania św. Jana Pawła II; przecież papież Polak wskazywał właśnie na młodych ludzi, którzy niosą nadzieję, radość, dobro i optymizm" – mówiła.

 

Papież przyjeżdża na Światowe Dni Młodzieży, organizowane po raz 31. Poza Krakowem, Jasną Górą i byłym obozem zagłady Auschwitz-Birkenau w oficjalnym programie jego pobytu nie znalazły się nowe miejsca. Będzie to pierwsza wizyta Franciszka w Polsce. Papież spędzi w naszym kraju niespełna pięć dni od popołudnia 27 lipca do wieczora 31 lipca.

 

W stosunku do wstępnego, ogłoszonego w marcu programu jest kilka nowości. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu, przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą, odwiedzi siostry prezentki oraz pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.

 

Jak mówił w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz, papież osobiście zatwierdził oficjalną wersję programu wizyty. Zauważył, że Franciszek znany jest ze swojej spontaniczności, więc można się spodziewać również niespodzianek. Wspomniał, że kilka dni temu spotkał się w z nim Watykanie. "Ojciec święty był zainteresowany stanem przygotowań. Mogłem złożyć raport, że jesteśmy na bieżąco i że go oczekujemy" - powiedział metropolita krakowski. Jak dodał, przekazał papieżowi, iż zainteresowanie ŚDM w Krakowie jest ogromne. Według kard. Dziwisza - większe niż podczas poprzednich edycji tego wydarzenia.

 

O tym, że standardy zabezpieczenia wizyty papieża w Polsce i ŚDM są najwyższej jakości, mówiła w Warszawie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. "Mogę z pełną odpowiedzialnością - wsparta przez pana pełnomocnika Majewskiego (chodzi o pełnomocnika ds. ŚDM Pawła Majewskiego) - powiedzieć, że w fazie planów i w przeważającej fazie realizacji jesteśmy gotowi i zapraszamy młodzież bardzo serdecznie" - zapewniła.

 

Podczas konferencji w Warszawie była też mowa o informowaniu na temat ŚDM i wizyty papieża. Prezes Polskiej Agencji Prasowej Artur Dmochowski powiedział, że PAP "będzie pełniła służebną, mało widoczną, ale bardzo odpowiedzialną rolę". "Będziemy odpowiedzialni za zapewnienie przepływu informacji, globalnego przepływu informacji, czyli przygotowanie infrastruktury dla tysięcy dziennikarzy" – poinformował, dodając, że spodziewanych jest ok. 7 tys. dziennikarzy z całego świata.

 

W pierwszym dniu wizyty papież spotka się na Wawelu z prezydentem Andrzejem Dudą, władzami RP i korpusem dyplomatycznym; potem wygłosi przemówienie do zebranych w Katedrze na Wawelu polskich biskupów .

 

28 lipca w czwartek na Jasnej Górze papież odprawi mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według organizatorów na terenie sanktuarium pomieści się ok. 300 tys. wiernych; będą polskie władze i liczni biskupi. Wcześniej – w drodze do Częstochowy papież odwiedzi krakowski klasztor sióstr prezentek i spotka się z uczniami prowadzonych przez nie szkół, a po przyjeździe na Jasną Górę będzie modlił się w Kaplicy Cudownego Obrazu.

 

Po południu w Krakowie na placu przed Pałacem Arcybiskupów Ojciec Święty odbierze od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego klucze do miasta, a następnie tramwajem w towarzystwie niepełnosprawnej młodzieży pojedzie na krakowskie Błonia, gdzie powita go młodzież, która przyjechała na ŚDM. To wtedy Franciszek po raz pierwszy wygłosi przemówienie do młodych pielgrzymów.

 

W piątek 29 lipca papież odwiedzi były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau; będzie tu też obecna premier Beata Szydło. Podobnie jak jego poprzednicy - Benedykt XVI i Jan Paweł II – uda się na teren obozu koncentracyjnego pieszo przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei". Przy wyjściu na dziedziniec bloku „11” zwanego blokiem śmierci papież spotka się z 15 ocalałymi z obozu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbe – Franciszek ma się modlić w jego celi.

 

Później odwiedzi Birkenau, gdzie przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu odmówi modlitwę, spotka się z 25 "Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata" i wygłosi przemówienie.

 

Nowym punktem w programie papieskiego pobytu w Polsce jest wizyta w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu, który obchodzi 50-lecie swojej działalności. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzicami, ma też wygłosić przemówienie, zajrzeć do szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze i modlić się w kaplicy szpitalnej. Będzie mu towarzyszyła premier Beata Szydło.

 

29 lipca na krakowskich Błoniach papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej z udziałem młodzieży.

 

Dzień później papież Franciszek odwiedzi dwa sąsiadujące ze sobą sanktuaria Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Razem z siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia i dziewczętami, którymi siostry się opiekują, będzie modlił się przed grobem św. Faustyny. W bazylice Bożego Miłosierdzia, a nie jak wcześniej planowano w sanktuarium św. Jana Pawła II, papież wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim.

 

W Sanktuarium św. Jana Pawła II papież odprawi mszę św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i polskich seminarzystów. Po powrocie do Domu Arcybiskupów Krakowskich zje obiad wspólnie z przedstawicielami młodzieży z wszystkich kontynentów, co jest tradycją Światowych Dni Młodzieży.

 

Wieczorem 30 lipca papież będzie uczestniczył w czuwaniu modlitewnym z młodzieżą w Campusie Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki.

 

Ostatnim dzień pobytu Franciszka w Polsce rozpocznie się o godz. 10 od mszy św. w Campusie Misericordiae, podczas której papież ogłosi miejsce kolejnych ŚDM. WE mszy będą brali udział członkowie rządu.

 

Po południu papież spotka się jeszcze z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym i dobroczyńcami ŚDM w Tauron Arenie. O 18.15 na lotnisku wojskowym w Balicach odbędzie się ceremonia pożegnania papieża.

(PAP)