Macierewicz: Szczyt NATO może zdecydować o bezpieczeństwie regionu i całego sojuszu

Macierewicz: Szczyt NATO może zdecydować o bezpieczeństwie regionu i całego sojuszu
Fot. PAP

„Bezpieczeństwo zaczyna się tutaj, zaczyna się w Warszawie, zaczyna się podczas największego, najliczniejszego i zapewne najdonioślejszego szczytu NATO, jaki odbędzie się w Warszawie” – powiedział minister.

 

Dodał, że „szczyt NATO ma wszelkie szanse przejść do historii jako zmieniający i rozstrzygający o bezpieczeństwie krajów Europy Środkowowschodniej, a za tym całego NATO”. Jak powiedział szef MON, o randze spotkania świadczy zapowiedź, że prezydent USA Barack Obama ma przyjechać do Polski w przeddzień szczytu - 7 lipca, i zostać do 9 lipca.

 

Macierewicz przypomniał, że w szczycie wezmą udział delegacje 28 państw członkowskich, 26 krajów towarzyszących oraz delegacje ONZ, UE i Banku Światowego; łącznie będzie to ponad 2 tys. delegatów i ponad 3 tys. dziennikarzy.

 

Wyraził przekonanie, że na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w przyszłym tygodniu w Brukseli zostaną potwierdzone i uszczegółowione decyzje polityczne z lutego dotyczące liczebności sił zbrojnych NATO stale obecnych na flance wschodniej, ilości wojsk USA przebywających w regionie, miejscach stacjonowania i szczegółach operacyjnych, jak rola dowództw, w tym Korpusu Północ-Wschód.

 

Szef MON podkreślił, że rozmowy dotyczą zarówno amerykańskiej ciężkiej brygadowej grupy bojowej, jak i wielonarodowego związku taktycznego. „Wszystko wskazuje na to, że ta sprawa będzie pozytywnie rozstrzygnięta” – dodał.

 

Zapewnił też, że w regionie powstaną bazy sprzętu, a sprawa ich lokalizacji jest przedmiotem uściślających rozmów. Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie.

(PAP)