Irak: armia utworzyła drogę ewakuacyjną dla cywilów z Faludży

Irak: armia utworzyła drogę ewakuacyjną dla cywilów z Faludży
PAP/EPA/STR

Rzecznik dowództwa operacji gen. Jahja Rasul powiedział agencji Reutera, że droga ewakuacyjna została zorganizowana w sobotę na południowy zachód od Faludży. "Już wcześniej były drogi wyjazdowe, ale ta jest pierwszą w pełni zabezpieczoną; jest tam stosunkowo bezpiecznie" - dodał.

 

Było to możliwe, gdy iraccy żołnierze wyparli dżihadystów z dzielnic położonych na zachodnim brzegu Eufratu, naprzeciwko centrum Faludży, po wschodniej stronie - poinformował Rasul.

 

W ciągu minionej doby z miasta uciekło ok. 4 tys. ludzi - szacował rzecznik organizacji Norweska Rada Uchodźców w Iraku Karl Schembri. Organizacja pomaga ludziom, którzy zdecydowali się na ucieczkę.

 

Schembri dodał, iż spodziewa się, że w ciągu najbliższych dni Faludżę opuszczą kolejne tysiące.

 

23 maja irackie wojsko rozpoczęło wielką operację mającą na celu odbicie Faludży z rąk IS. ONZ obawia się o losy cywilów, których w mieście może być uwięzionych nawet 90 tys. z niewielkimi zapasami żywności i wody.

 

Kilka dni temu ONZ podała, że od rozpoczęcia ofensywy z miasta i okolic udało się uciec ok. 20 tys. cywilów. Jednak z powodu braku bezpiecznych szlaków taka ucieczka jest wyjątkowo trudna i niebezpieczna. Szacuje się, że kilkanaście osób utonęło podczas przeprawy przez Eufrat. Ci, którzy przeżyli, opowiadają, że szli całymi dniami i musieli unikać ognia snajperskiego czy materiałów wybuchowych podłożonych przez Państwo Islamskie przy drogach, aby opóźnić postęp irackiej armii.

 

Irackie siły otrzymują wsparcie z powietrza od dowodzonej przez USA koalicji i lądowe ze strony wspieranych przez Iran milicji szyickich, a także sunnickich bojowników plemiennych. Jak relacjonuje agencja Reutera, szyickie milicje nie biorą udziału bezpośrednio w szturmie na zdominowane przez sunnitów miasto, żeby uniknąć podsycania konfliktów wyznaniowych.

 

(PAP)