MSZ Syrii: obecność w naszym kraju wojsk Francji i Niemiec to akt agresji

MSZ Syrii: obecność w naszym kraju wojsk Francji i Niemiec to akt agresji
PAP/EPA

Według syryjskiego resortu dyplomacji francuskie i niemieckie siły specjalne działają w dwóch miastach - Kobane i Manbidż.

 

"Syria uważa to za jednoznaczny i nieuprawnioną agresję wymierzoną w (syryjską) suwerenność i niepodległość" - podkreślono w oświadczeniu opublikowanym przez agencję prasową SANA.

 

Rzecznik ministerstwa obrony Niemiec zapewnił w środę, że na północy Syrii nie ma niemieckich żołnierzy i dlatego zarzuty syryjskiego MSZ należy ocenić jako fałszywe. "W Syrii nie ma niemieckich sił specjalnych. Oskarżenia są fałszywe" - podkreślił rzecznik.

 

W zeszłym tygodniu AFP informowała, że w Syrii obecni są żołnierze francuskich sił specjalnych gdzie walczą z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Do tej pory w kontekście walki z IS Francja przyznawała jedynie, że jej żołnierze - w liczbie ok. 150 - są obecni w irackim Kurdystanie.

W Syrii Francuzi z sił specjalnych, w charakterze doradców, wspierają ofensywę arabsko-kurdyjską na miasto Manbidż w prowincji Aleppo na północy kraju. Jest ono położone na trasie przerzutu ludzi, broni i pieniędzy od granicy z Turcją do miasta ar-Rakka w sąsiedniej prowincji o tej samej nazwie; ar-Rakka jest nieformalną stolicą Państwa Islamskiego.

Kobane znajduje się natomiast w rękach kurdyjskich bojowników. (PAP)