Wlk. Brytania: Posłanka Partii Pracy w stanie krytycznym po napaści

Wlk. Brytania: Posłanka Partii Pracy w stanie krytycznym po napaści

Cox została zaatakowana w drodze na dyżur poselski w lokalnej bibliotece. Według relacji świadków, którzy rozmawiali z telewizją Sky News, napastnik oddał dwa strzały do posłanki i ranił ją nożem. Policja w West Yorkshire potwierdziła, że w związku z atakiem aresztowano 52-letniego mężczyznę.

 

Motywy ataku na razie nie są znane.

 

41-letnia Cox została wybrana do Izby Gmin w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. W parlamencie ma opinię bardzo aktywnej posłanki, zajmuje się działaniem na rzecz praw kobiet i cywilnych ofiar konfliktów, krytykuje m.in. interwencję Wielkiej Brytanii w Syrii. Polityk opowiada się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

 

Wyrazy współczucia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia złożyli już na Twitterze m.in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron, lider Partii Pracy Jeremy Corbyn i burmistrz Londynu Sadiq Khan.

 

W odpowiedzi na doniesienia medialne o ataku zwolennicy zarówno pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, jak i wyjścia kraju ze Wspólnoty poinformowali o tymczasowym zawieszeniu kampanii przed referendum, które odbędzie się 23 czerwca.

 

Z Londynu Jakub Krupa

 

(PAP)