Prezydent Duda na Śląsku - wieńce pod pomnikami i protesty KOD

Prezydent Duda na Śląsku - wieńce pod pomnikami i protesty KOD
PAP/Andrzej Grygiel

Prezydentowi towarzyszyli m.in. pochodzący z woj. śląskiego minister sportu Witold Bańka, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

 

Na pl. Sejmu Śląskiego Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Wojciecha Korfantego (1873-1939) – jednej z najważniejszych postaci dla przedwojennego Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski.

 

To Korfanty był dyktatorem III Powstania Śląskiego z 1921 r., którego 95. rocznica wybuchu obchodzona jest w tym roku. Był to największy z trzech śląskich zrywów. W jego efekcie przyznano Polsce znacznie większą część Górnego Śląska, niż zamierzano po przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał rozstrzygnąć o przynależności tych ziem do Polski lub do Niemiec.

 

Korfanty był również jednym z czołowych polityków przedwojennej Polski. M.in. był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji oraz wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Jako jeden z przywódców ChD w II RP po przewrocie majowym, któremu przewodził Piłsudski, był represjonowany.

 

Po uczczeniu Korfantego prezydent złożył również wieniec pod znajdującym się nieopodal pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (1867-1935) – przeciwnika politycznego śląskiego działacza.

 

Tam zgromadziła się ok. 50-osobowa pikieta zorganizowana przez Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Jej uczestnicy mieli ze sobą flagi KOD-u, transparent o treści: "A przysięgałeś dochować mi wierności... Konstytucja", skandowali również: "Konstytucja". Niektórzy mieli w rękach egzemplarze ustawy zasadniczej.

 

Zarówno pod pomnikiem Korfantego, jak i Piłsudskiego zgromadzili się sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. z klubów Gazety Polskiej, którzy skandowali: "Andrzej Duda".

 

Z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego (noc z 2 na 3 maja 1921 r.) prezydent Duda wydał w maju okolicznościowe przesłanie. Złożył w nim hołd śląskim powstańcom i podkreślił, że to dzięki męstwu powstańców, potwierdzone i umocnione zostały odwieczne więzi łączące Śląsk z Macierzą.

 

Podczas czwartkowej wizyty w woj. śląskim Andrzej Duda ma także spotkać się z mieszkańcami Tychów i Bierunia.

 

(PAP)