ME 2016: Boniek pokazał w przeszłości, jak strzelać gole Szwajcarom

ME 2016: Boniek pokazał w przeszłości, jak strzelać gole Szwajcarom
PAP/Bartłomiej Zborowski

W trakcie Euro 2016 Polska i Szwajcaria zajęły drugie miejsce w swoich grupach. Obie imponują w defensywie - podopieczni trenera Adama Nawałki nie stracili żadnej bramki, a ich sobotni rywale zaledwie jedną (z rzutu karnego).

 

Wiele wskazuje na to, że mecz 1/8 finału w Saint-Etienne będzie bardzo wyrównany. Znacznie bardziej niż statystyka dotychczasowych spotkań obu drużyn. W dziewięciu potyczkach z tym rywalem Polacy przegrali tylko raz. Cztery razy zwyciężyli, a pięciokrotnie padł remis.

 

Piłkarzem, który w przeszłości szczególnie dał się we znaki Szwajcarom, był Zbigniew Boniek. Obecny prezes PZPN pamięta historię tych meczów.

 

"Grałem z nimi cztery razy, a w trzech spotkaniach strzeliłem po jednej bramce" - przyznał podczas pobytu we Francji na Euro 2016.

80-krotny reprezentant Polski trafiał do siatki Szwajcarów w 1976 roku (porażka 1:2 w Bazylei), w 1978 (zwycięstwo 2:0 we Wrocławiu) i w 1984 (1:1 w Zurychu). Gol strzelony Helwetom w 1976 roku był pierwszym trafieniem 20-letniego wówczas Bońka w kadrze narodowej.

 

"Z kolei w 1978 roku zagrałem w linii pomocy razem z Adamem Nawałką" - przypomniał.

 

Jedynym występem Bońka przeciwko Szwajcarii, gdy nie strzelił gola, był mecz w Lozannie w 1979 roku (wygrana Polski 2:0, wtedy też wystąpił Nawałka).

 

Teraz drabinka turniejowa skojarzyła obie ekipy w 1/8 finału Euro 2016 we Francji. W dotychczasowych meczach tej imprezy podopieczni Nawałki pokonali Irlandię Północną 1:0, zremisowali z Niemcami 0:0 i wygrali z Ukrainą 1:0.

 

(PAP)