MP w kolarstwie – zwycięstwo Rafała Majki

MP w kolarstwie – zwycięstwo Rafała Majki
PAP/Aleksander Koźmiński

Zawodnicy ścigali się na 37-kilometrowej górzystej pętli, którą pokonywali sześciokrotnie (łącznie 222 km). Trasę, przypominającą tę z Rio de Janeiro, gdzie w sierpniu odbędzie się wyścig olimpijski, znaleziono w okolicach Świdnicy. Był to także ostatni ważny sprawdzian przed wyborem czteroosobowej reprezentacji na igrzyska. Stawili się więc praktycznie wszyscy najlepsi kolarze, na czele z Majką i mistrzem świata z 2014 roku Michałem Kwiatkowskim. Obaj po raz pierwszy w tym sezonie wystartowali w kraju. Zabrakło tylko ubiegłorocznego mistrza z Sobótki Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal).

 

Pierwsza poważna akcja zaczęła się na trzeciej rundzie. W 12-osobowej ucieczce jechali zarówno Majka, jak i Kwiatkowski, a także lider ekipy CCC Sprandi Polkowice Maciej Paterski. Na następnym okrążeniu z czołówki odskoczyli Majka i Rutkiewicz. Uzyskali ponad minutę przewagi, którą utrzymywali aż do ostatniej rundy. Na niej zaatakował na podjeździe Majka, ale Rutkiewicz odrobił straty na zjeździe. O tytule rozstrzygnął więc pojedynek sprinterski. Więcej sił zachował Majka, wyraźnie wyprzedzając doświadczonego rywala. Grupa pościgowa straciła do nich ponad półtorej minuty.

 

Z 76 kolarzy, którzy stanęli na starcie, wyścig ukończyło 25. Ostatnim sklasyfikowanym był Kwiatkowski, który dojechał do mety prawie 12 minut za czołową dwójką.


Wyniki wyścigu o mistrzostwo Polski elity (222 km):

 

1. Rafał Majka (Tinkoff) - 5:24.50
2. Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji) ten sam czas
3. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji) strata 1.39
4. Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step)
5. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)
6. Marcin Białobłocki (One Pro Cycling)
7. Paweł Cieślik (Verva Activejet)
8. Piotr Skarżyński (Warmińsko-Mazurski Klub Kolarski)
9. Dominik Oborski (Domin Sport)
10. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) ten sam czas

 

...

 

25. Michał Kwiatkowski (Sky) 11.58

 

(PAP)