Komisarz ONZ przestrzega przez aktami ksenofobii w W.Brytanii

Komisarz oświadczył, że jest głęboko zaniepokojony doniesieniami o incydentach wymierzonych w mniejszości i obcokrajowców żyjących w Wielkiej Brytaniim, do jakich doszło po referendum ws. Brexitu.

 

"Rasizm i ksenofobia są całkowicie i absolutnie nie do zaakceptowania" - powiedział Zeid. Wezwał brytyjskie władze do "powstrzymania ksenofobicznych ataków i zapewnienia, że wszyscy podjerzani o rasistowskie ataki i ataki wymierzone w cudzoziemców będą pociągnięci do odpowiedzialności".

 

W niedzielę na fasadzie budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, znajdującego się w zachodniej dzielnicy Londynu, Hammersmith, pojawiły się wymalowane farbą hasła wzywające Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii. Z kolei od soboty policja prowadzi śledztwo w sprawie dystrybucji ulotek zawierających mowę nienawiści wobec Polaków mieszkających w Cambridgeshire (środkowo-wschodnia Anglia).

 

Także organizacje muzułmańskie w Wielkiej Brytanii podały, że w ostatnich dniach znacząco wzrosła liczba incydentów wymierzonych w wyznawców islamu. Wiele tych przestępstw powiązano z decyzją o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, podjętą w niedawnym referendum. Według muzułmanów od ogłoszenia wyniku referendum w piątek odnotowano ponad 100 przestępstw z nienawiści.

 

Zahamowanie imigracji do kraju było jednym z centralnych tematów w prowadzonej przed referendum kampanii zwolenników wyjścia W. Brytanii z UE; twierdzili oni, że zwolennicy pozostania w Unii pozwolili na niekontrolowany napływ przybyszów.

(PAP)