Putin: Rosja nie zmieni polityki modernizacji sił zbrojnych

Putin: Rosja nie zmieni polityki modernizacji sił zbrojnych
Fot. PAP/EPA

Na spotkaniu z ponad 700 oficerami, którzy ukończyli uczelnie wojskowe z wyróżnieniami i medalami Putin wymienił wzmocnienie sił zbrojnych wśród najważniejszych realizowanych obecnie zadań. "Nowoczesna, dobrze wyposażona, mobilna armia i flota to gwarancja suwerenności (...), to istotny argument przeciwko wszelkim próbom prowokacji, szantażu, czy presji na nasz kraj" - powiedział.

 

Podkreślił, że "strategiczny kurs na modernizację i doskonalenie sił zbrojnych pozostanie niezmienny". Zapowiedział dalszą "optymalizację struktury i liczebności" rosyjskiej armii i floty. Armia, jak zapowiedział, nadal będzie wyposażana "w perspektywiczne modele uzbrojenia i sprzętu", przy czym nacisk położony będzie na najnowszą precyzyjną broń, nowoczesny sprzęt i środki łączności.

 

Putin zwrócił uwagę, że na sali są oficerowie, którzy w najbliższym czasie zasilą szeregi sił porządku publicznego i służb specjalnych. Ocenił, że w ostatnich latach w wielu sferach siły te działają skutecznie, jednak "trzeba iść naprzód" i osłabiać możliwości działania "terrorystów i ekstremistów".

 

Rosyjski prezydent zapewnił, że władze będą robić wszystko co możliwe, by podwyższyć prestiż i status wojskowych. Według jego słów mimo trudności gospodarczych żołnierzom zapewnia się stałe mieszkania; klucze do nowych mieszkań otrzymało 12,5 tys. ludzi, a dopłaty do mieszkań - 14,5 tysiąca.

(PAP)