Tusk: na szczycie "27" nikt nie postulował zmian traktatu UE

Tusk: na szczycie 27 nikt nie postulował zmian traktatu UE
PAP/Radek Pietruszka

"Ku mojemu miłemu zaskoczeniu, bo ja nie jestem entuzjasta zmian traktatowych, nie padł ani jeden głos na rzecz zmiany traktatowej. Czyli czasami co innego mówi się w swoich krajach, ale tutaj w Brukseli ludzie nabierają może dystansu do własnych emocji" - powiedział Tusk polskim dziennikarzom.

 

Jego zdaniem w UE nie ma obecnie "żadnej ochoty na przeprowadzenie traktatowej rewolucji w Europie". "Myślimy o zmianach, ale raczej ewolucyjnych i spokojnych" - ocenił.

 

Jak dodał, wydaje się, że w gronie przywódców unijnych nie ma dziś też nikogo, kto uważałby, aby receptą na sytuację wywołaną Brexitem było hasło więcej Europy", czyli pogłębienie integracji. Jednak - ocenił - rozwiązaniem nie jest też hasło "mniej Europy". "Powoli przebija się hasło +lepsza Europa+. To slogan, ale pokazuje, że odchodzi się od tych dwóch radykalnych wersji myślenia" - dodał Tusk.

 

O tym, że UE potrzebuje reform, a w przyszłości także zmian traktatowych, mówili w minionych dniach przedstawiciele polskich władz, komentując wynik brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii.

 

(PAP)