Tour de France – kolarze ruszają z Mont-Saint-Michel

Tour de France – kolarze ruszają z Mont-Saint-Michel
PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Kolarze pokonają 188 km i około godz. 17.15 dojadą do miejscowości Sainte-Marie-du-Mont, położonej nieopodal plaży Utah Beach, znanej z lądowania wojsk alianckich podczas II wojny światowej. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to finisz całego peletonu.

 

Wyścig ma trzech wielkich faworytów: triumfatora z 2013 i 2015 roku Brytyjczyka Chrisa Froome'a, najlepszego w 2007 i 2009 roku Hiszpana Alberto Contadora oraz Kolumbijczyka Nairo Quintanę. Najsilniejszą ekipą dysponuje Froome. W czarnych koszulkach drużyny Sky pojadą m.in. trzeci zawodnik Giro d'Italia 2015 Hiszpan Mikel Landa, triumfator klasyka Liege-Bastogne-Liege Holender Wout Poels i Brytyjczyk Geraint Thomas. Pomocnicy Froome'a są kolarzami, którzy w innych zespołach mogliby pełnić role liderów. W składzie brytyjskiej grupy zabrakło miejsca dla Michała Kwiatkowskiego.

 

Contadorowi, liderowi grupy Tinkoff, będą pomagać Majka i Bodnar. Majka być może otrzyma od szefów ekipy wolną rękę i tak jak przed rokiem w Cauterets powalczy o zwycięstwo etapowe. Dwa lata temu, gdy kraksa wyeliminowała Hiszpana z wyścigu, kolarz z Zegartowic dostał swoją szansę i odniósł dwa sukcesy etapowe oraz w klasyfikacji górskiej.

 

Wyścig rozstrzygnie się w trzecim tygodniu, gdy będzie rozgrywana górska czasówka i etapy w Alpach. Do Paryża, gdzie tradycyjnie kończy się rywalizacja, kolarze dojadą 24 lipca.

 

(PAP)