Francja półfinalistą Euro. Grad bramek w meczu z Islandią

W żadnym z czterech wcześniejszych meczów "Trójkolorowym" nie udało się zdobyć bramki w pierwszej części spotkania. Tym razem szybko otworzyli wynik, a do przerwy wygrywali już 4:0.

Islandczycy kompletnie nie przypominali drużyny, która w ćwierćfinale sensacyjnie wyeliminowała Anglię. Popełniali dużo bardzo kosztownych w skutkach błędów w obronie. Po pierwszym w 12. sam na sam z Hannesem Halldorssonem znalazł się Oliver Giroud. Napastnik Arsenalu Londyn posłał piłkę do siatki między nogami bramkarza.

W 20. minucie było już 2:0. Tym razem islandzcy obrońcy przy rzucie rożnym nie upilnowali Paula Pogby, który uderzył głową nie do obrony.

PAP/EPA
PAP/EPA

Kolejne bramki padły tuż przed przerwą. Najpierw precyzyjnym strzałem zza pola karnego popisał się Dimitri Payet, a następnie efektownie piłkę nad bramkarzem przerzucił Antoine Griezmann. To było jego czwarte trafienie w tym turnieju, dzięki czemu został samodzielnym liderem klasyfikacji najlepszych strzelców.

Na drugą połowę Islandczycy wyszli z mocnym postanowieniem honorowego pożegnania się z turniejem. W pełni im się to udało. W 56. minucie strzałem z pięciu metrów Hugo Llorisa pokonał Kolbeinn Sigthorsson. Islandia to druga obok Walii drużyna, która w każdym ze swoich pięciu meczów ME zdobyła co najmniej jedną bramkę.

"Wikingowie" cieszyli się z jeszcze jednego trafienia. W 84. minucie na listę strzelców wpisał się Birkir Bjarnason. W międzyczasie natomiast swoją drugą bramkę w tym meczu zdobył Giroud.

W półfinale w czwartek Francja zmierzy się z Niemcami. Dzień wcześniej na boisko wybiegną reprezentacje Walii oraz Portugalii.

PAP/EPA
PAP/EPA

Ćwierćfinał: Francja - Islandia 5:2 (4:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (12), 2:0 Paul Pogba (20-głową), 3:0 Dimitri Payet (43), 4:0 Antoine Griezmann (45), 4:1 Kolbeinn Sigthorsson (56), 5:1 Olivier Giroud (59-głową), 5:2 Birkir Bjarnason (84-głową).

Żółta kartka - Francja: Samuel Umtiti. Islandia: Birkir Bjarnason.

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia). Widzów 76 833.

Francja: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Samuel Umtiti, Laurent Koscielny (72. Eliaquim Mangala), Patrice Evra - Moussa Sissoko, Paul Pogba, Blaise Matuidi, Dimitri Payet (80. Kingsley Coman) - Antoine Griezmann, Olivier Giroud (60. Andre-Pierre Gignac).

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Saevarsson, Kari Arnason (46. Sverrir Ingason), Ragnar Sigurdsson, Ari Skulason - Johann Gudmundsson, Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason - Jon Dadi Boedvarsson (46. Alfred Finnbogason), Kolbeinn Sigthorsson (83. Eidur Gudjohnsen).