Morawiecki: nie będzie nacjonalizacji OFE

"Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji otwartych funduszy emerytalnych, mamy jednak bardzo dobry plan w jaki sposób zbudować polski kapitał" - podkreślił.

 

"Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom" - wskazał.

 

Według wicepremiera system OFE nie służy nikomu - nie zapewnia wyższych emerytur, nie finansuje też rozwoju gospodarczego.

Morawiecki dodał, że jeśli chodzi o program reform dla OFE, to nad szczegółami rząd zacznie dopiero pracować.

 

Wprowadzenie powszechnego systemu dobrowolnych pracowniczych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw, czyli pracowniczych programów kapitałowych - to jeden z przedstawionych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego filarów budowy polskiego kapitału.


Zarządzaniem pracowniczymi programami kapitałowymi miałby zajmować się Polski Fundusz Rozwoju - przekazał Morawiecki.

 

Innym filarem budowy kapitału ma być reforma trzeciego filaru programów emerytalnych, polegająca na uproszczeniu IKE i IKZE oraz budowie indywidualnych planów kapitałowych dla najmniejszych przedsiębiorstw. Plan przewiduje ponadto reformę systemu OFE i przekazanie uczestnikom tych funduszy ich środków do trzeciego filara i Funduszu Rezerwy Demograficznej.

 

Jak podano na poniedziałkowej konferencji, pozostałe filary budowy kapitału to: wprowadzenie centralnej elektronicznej ewidencji "trzeciofilarowych" programów przy ZUS, wprowadzenie powszechnego dostępu do inwestycji na rynku nieruchomości w postaci Publicznych Funduszy Nieruchomości, wprowadzenie systemu indywidualnych obligacji skarbowych, wprowadzenie niższego podatku od inwestycji długoterminowych.

 

(PAP)