Merkel: Rosja odpowiada za pogorszenie bezpieczeństwa w Europie

Merkel: Rosja odpowiada za pogorszenie bezpieczeństwa w Europie
Fot. PAP/EPA

W oświadczeniu rządowym Merkel podkreśliła, że swoimi działaniami podczas kryzysu na Ukrainie Rosja "wstrząsnęła" partnerami na Wschodzie. "Gdy obowiązujące prawo i zasada nienaruszalności granic kwestionowane są przez słowa i czyny, to zniszczeniu ulega zaufanie. To zaniepokoiło do głębi naszych partnerów na Wschodzie. Potrzebują oni jednoznacznego ubezpieczenia ze strony Sojuszu" - powiedziała Merkel.

 

"Sojusznicza solidarność w oparciu o artykuł 5. Traktatu NATO jest centralnym filarem architektury bezpieczeństwa" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu w przeddzień szczytu NATO w Warszawie. "Ta solidarność musi być i będzie widoczna i wiarygodna" - zapewniła.

 

Merkel zaznaczyła, że polityka Niemiec opiera się na dwóch filarach - odstraszaniu i dialogu z Rosją. Te dwie zasady "nie tylko nie wykluczają się, lecz są ze sobą nierozerwalnie związane".

 

Merkel podkreśliła, że proces rozszerzania Sojuszu nie jest zakończony. "Nie zamykamy drzwi" - zapewniła Merkel dodając, że cieszy się z rychłego przyjęcia Czarnogóry. Podkreśliła, że każde państwo musi mieć prawo do swobodnego wyboru sojuszu.

(PAP)