Stoltenberg: NATO poszukuje konstruktywnego dialogu z Rosją

Stoltenberg: NATO poszukuje konstruktywnego dialogu z Rosją
PAP

Stoltenberg przekonywał w oświadczeniu, że NATO nie stanowi zagrożenia dla żadnego państwa. "Nie chcemy nowej zimnej wojny, nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń, ani nie szukamy konfrontacji" – powiedział.

 

Wzmacniając odstraszanie i obronę, NATO – powiedział sekretarz generalny – nadal poszukuje konstruktywnego dialogu z Rosją, która – jak podkreślił – jest największym sąsiadem Sojuszu, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i odgrywa ważną rolę w kontekście wyzwań bezpieczeństwa w Europie i jej pobliżu.

 

Podkreślił, że "Rosja nie może i nie powinna być izolowana". Jak dodał, w związku z rosnącą aktywnością wojskową w Europie i naokoło niej NATO ma interes w ustaleniu reguł z Rosją, by uniknąć pomyłek i wypadków.

 

Stoltenberg zapowiedział, że w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Rady NATO-Rosja poinformuje przedstawicieli tego państwa o decyzjach podjętych na szczycie. Podkreślił, że NATO jest transparentne, nie ma nic do ukrycia i chce uniknąć nieporozumień.

 

Przywódcy państw NATO potwierdzili w piątek decyzję o wzmocnionej wojskowej obecności na wschodniej flance Sojuszu. Stoltenberg podkreślił, że nikt w NATO nie rozważał takiej możliwości przed wydarzeniami na Ukrainie. Zaznaczył, że jest to defensywna i proporcjonalna odpowiedź na działania Rosji na Ukrainie i nielegalną aneksję Krymu.

 

(PAP)