Obama: Europa może liczyć na USA. Zawsze

W momencie tak pełnym wyzwań, jak obecnie, chciałbym podkreślić, że nigdy nie zmieni się niesłabnące zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i obrony Europy - oświadczył w sobotę w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.


Na konferencji po zakończeniu szczytu NATO prezydent USA podkreślał, że Sojusz Północnoatlantycki znajduje się obecnie w kluczowym momencie.

 

"W ciągu 70 lat NATO nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak dużą liczbą wyzwań - politycznych, dotyczących bezpieczeństwa, jak również kwestii humanitarnych. Francja, Belgia, USA, Kanada oraz Turcja ucierpiały jako ofiary ataków terrorystycznych, zainspirowanych lub przeprowadzanych przez tzw. Państwo Islamskie" - mówił Obama.

 

Zaznaczył również, że "Rosja naruszyła integralność terytorialną Ukrainy i zaangażowała się w działania prowokacyjne skierowane przeciwko sojusznikom". "Granice europejskie szturmują miliony migrantów, a wynik referendum w Wielkiej Brytanii postawił pytania dotyczące przyszłości integracji europejskiej" - powiedział.

 

"W tak pełnym wyzwań momencie chciałbym jasno podkreślić: to się nigdy nie zmieni - nie zmieni się niesłabnące zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa i obrony Europy, w nasze relacje transatlantyckie, nasze zaangażowanie w realizowanie zobowiązań dotyczące wspólnej obrony" - oświadczył prezydent USA.

 

(PAP)