Stoltenberg: NATO zdecydowało o wydłużeniu misji w Afganistanie poza rok 2016

"Afganistan wciąż stoi przed dużymi wyzwaniami dotyczącymi niestabilności i przemocy, stąd nasze nieustanne zaangażowanie polityczne, wojskowe i finansowe jest bardzo ważne" - ocenił Stoltenberg podczas sobotniej konferencji prasowej w Warszawie.

 

Dodał, że siły NATO nadal będą szkolić, doradzać i wspomagać siły bezpieczeństwa w Afganistanie.

 

Poinformował ponadto o podjęciu trzech decyzji przez przedstawicieli państw Sojuszu. "Zdecydowaliśmy o wydłużeniu naszej misji (w Afganistanie) poza rok 2016. Będzie ona realizowana poprzez elastyczny model regionalny" - oświadczył.

 

Stoltenberg dodał, że dodatkowe planowanie dotyczące działań w tym kraju "przewidziano na najbliższe miesiące". "Zdefiniujemy kształt naszej obecności w 2017 r." - zapowiedział.

 

"Otrzymaliśmy bardzo zdecydowany sygnał dotyczący finansowania sił bezpieczeństwa w Afganistanie do roku 2020" - wskazał szef Sojuszu.

 

"Potwierdziliśmy też nasze wsparcie długofalowego partnerstwa politycznego i współpracy taktycznej w Afganistanie" - podkreślił Stoltenbrg.

 

"Nasze przesłanie jest jasne - Afganistan nie jest sam. My za to jesteśmy zaangażowani w perspektywie długofalowej" - podsumował.

 

W piątek podczas pierwszego dnia szczytu przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących po ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną systemu obrony balistycznej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

 

(PAP)