Tour de France: Froome liderem, koszulka "górala" dla Majki

Tour de France: Froome liderem, koszulka górala dla Majki
PAP/EPA

Froome, zwycięzca "Wielkiej Pętli" w 2013 i 2015 roku, zaatakował na zjeździe z przełęczy Peyresourde, wyprzedzając na mecie o 13 sekund 13-osobową grupę pościgową, którą przyprowadził Irlandczyk Daniel Martin (Etixx-Quick Step). Przyjechał w tej grupie groźny rywal Brytyjczyka Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar), ale zabrakło Hiszpana Alberto Contadora (Tinkoff), który stracił do triumfatora 1.41.

 

Dotychczasowy lider Belg Greg Van Avermaet poniósł wielominutowe straty.

 

Wcześniej przez wiele kilometrów uciekali Majka, Francuz Thibaut Pinot (FDJ) oraz Niemiec Tony Martin (Etixx-Quick Step). Razem przejechali przez dwie pirenejskie przełęcze - słynny Tourmalet oraz Hourquette d'Ancizan, na których Polak zajmował drugie lokaty, ustępując Pinotowi. Majka zdobył punkty jeszcze na trzeciej premii górskiej, gdy ucieczka była zlikwidowana, meldując się na trzeciej pozycji na przełęczy Col de Val Louron-Azet.

 

Kolarz z Zegartowic zgłosił aspiracje do walki o zwycięstwo w klasyfikacji górskiej. Najlepszym "góralem" Tour de France był już w 2014 roku. Na mecie w Bagneres-de-Luchon był 37. ze stratą ponad 11 minut.

(PAP)