Agenci CBA w biurach uczelni i firm w związku z postępowaniem ws. NCBR

Agenci CBA w biurach uczelni i firm w związku z postępowaniem ws. NCBR

Sprawa dotyczy m.in. udzielania w 2015 r. wsparcia finansowego, w tym pochodzącego z funduszy Unii Europejskiej, przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób na początku lipca br. i zarzutów o charakterze korupcyjnym. Zatrzymany przez CBA na początku lipca br. Krzysztof K., były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju został aresztowany na dwa miesiące.

 

Kaczorek podał, że w tym śledztwie CBA w środę zarzuty pomocnictwa w przyjęciu korzyści majątkowej znacznej wartości usłyszała w warszawskiej prokuraturze Anna K. Prokurator postanowił, że będzie ona miała zakaz opuszczania kraju i będzie musiała wpłacić 200 tys. zł poręczenia majątkowego. Według informacji ze źródeł bliskich śledztwu chodzi o żonę b. szefa NCBR.

 

Podczas środowych działań Biuro żądało wydania konkretnych dokumentów dotyczących programów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i zatrudniania osób przy tych programach - wyjaśnił Kaczorek.

 

Sprawa dotyczy m.in. udzielania w 2015 r. wsparcia finansowego, w tym pochodzącego z funduszy Unii Europejskiej, przez NCBR na rzecz spółek, w których kierownictwie zasiadała jedna z zatrzymanych osób i zarzutów o charakterze korupcyjnym - wyjaśnił Kaczorek.

Działania są związane z niedawnym zatrzymaniem przez CBA byłego szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Aresztowany na dwa miesiące usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości w zamian za wsparcie finansowe ze środków publicznych dla spółek.

 

CBA zatrzymało też wtedy członka zarządów i rad nadzorczych szeregu spółek. Sąd aresztował go również na dwa miesiące. Trzeci zatrzymany po postawieniu zarzutów został zwolniony za kaucją.

 

(PAP)