Ataki w Niemczech: Waszczykowski oczekuje wyjaśnień ze strony niemieckich polityków

Ataki w Niemczech: Waszczykowski oczekuje wyjaśnień ze strony niemieckich polityków
PAP/Jakub Kamińsk

W ostatnich dniach w Niemczech doszło do serii dramatycznych incydentów. 18 lipca uchodźca z Afganistanu zaatakował siekierą pasażerów w pociągu koło Wuerzburga w Bawarii, raniąc pięć osób. W ostatni piątek w Monachium 18-latek pochodzenia irańskiego zastrzelił dziewięć osób w centrum handlowym. W Reutlingen (Badenia-Wirtembergia) w niedzielę Syryjczyk zabił Polkę zatrudnioną w lokalu serwującym kebab. W tym samym dniu wieczorem w Ansbach w Bawarii uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze, raniąc 12 osób.

 

Waszczykowski był pytany o opinię na temat aktów terroru, do których doszło w Niemczech, podczas poniedziałkowej wizyty w Jordanii.

 

"Za sytuację bezpieczeństwa w Niemczech odpowiedzialne są służby niemieckie, odpowiedzialni są politycy niemieccy i oczekujemy od nich, że oni wyjaśnią, dlaczego doszło do takich aktów" - podkreślił szef MSZ.

 

"Zapewniano nas, że przyjęcie tak dużej fali uchodźców, otwarcie się Europy nie spowoduje żadnych problemów; okazuje się, że te problemy są" - dodał minister.

 

Przyznał, że niektórzy spośród sprawców ataków "nie są powiązani" z ostatnimi falami uchodźców, ale zaznaczył, że "w kilku przypadkach mamy bezpośredni udział ludzi, którzy z tą falą uchodźców (...) w Europie się pojawili".

 

"Zapewnienia polityków europejskich, polityków niemieckich, służb niemieckich, iż Europa jest bezpieczna, są bezpodstawne" - podkreślił Waszczykowski.

 

Jak dodał, w związku z atakami Polska oczekuje w tej chwili działań, które uchroniłyby Europę przed następną falą aktów terroryzmu.

(PAP)