Financial Times: Wizyta papieża w Polsce testem jego zdolności dyplomatycznych

Financial Times: Wizyta papieża w Polsce testem jego zdolności dyplomatycznych

"Wysoki rangą przedstawiciel polskiego rządu zapytany przez FT, czy władze bardziej przejmowały się lipcową wizytą (na szczycie NATO) prezydenta USA BarackaObamy, czy przyjazdem papieża Franciszka, odpowiedział bez wahania: +papieża Franciszka, oczywiście+".

 

Polska gorączkowo przygotowuje się do przyjazdu papieża - ocenia "FT".

 

Dziennik zaznacza, że "90 proc. polskich obywateli to katolicy", a Kościół katolicki odegrał ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i obaleniu komunizmu w 1989 roku. Jednak zdaniem "FT" "mimo uwielbienia, jakim Polacy darzą papieża i jego Kościół, oraz ekscytacji, jaką wśród Polaków wywołuje pierwsza wizyta Franciszka w ich kraju, ta pięciodniowa pielgrzymka będzie także testem papieskich zdolności dyplomatycznych".

 

"FT" ocenia, że "przed Franciszkiem wysoko postawiona poprzeczka; (...) papież Jan Paweł II jest w Polsce bohaterem (...) i praktycznie narodową świętością. Jan Paweł II jednocześnie popierał konserwatywny katolicyzm, nadal wyznawany przez polskich duchownych, choć jest to niezgodne z drogą reformatorską, którą obrał obecny papież".

 

"Ponadto przywódcy Kościoła w Polsce są sprzymierzeni z nacjonalistycznym rządem, który odmówił przyjęcia uchodźców uciekających przed wojną na Bliskim Wschodzie, co stoi w jawnej sprzeczności z apelem Franciszka do europejskich krajów, by zrobić więcej, aby pomóc migrantom" - zauważa dziennik.

 

Jednak "zdaniem watykańskich obserwatorów jest mało prawdopodobne, by Franciszek - choć zazwyczaj szczery - udzielił władzom w Warszawie reprymendy w związku z ich postawą wobec uchodźców, z obawy, by nie zawstydzić gospodarzy" - pisze "FT". Gazeta dodaje, że podczas papieskiej wizyty będą okazje, by wyrazić pod adresem polskich władz niewypowiedzianą krytykę, m.in. w czasie czuwania modlitewnego, podczas którego o swoim świadectwie opowie pewna Syryjka.

 

"Ta sprawa będzie wisieć w powietrzu, jednak papież będzie starał się utrzymać ją z dala od debaty publicznej" - cytuje "FT" słowa watykańskiego korespondenta katolickiego tygodnika "Tablet" Christophera Lamba.

 

Na potwierdzenie tej tezy "FT" przytacza słowa rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego, który w zeszłym tygodniu ocenił, że "Polska dla Franciszka to nowość; nie zna jej i nigdy tam nie był". Zdaniem dziennika Franciszek nie ma doświadczenia w kontaktach z Polską, a "watykańscy urzędnicy sugerowali, iż głównym celem wizyty Franciszka w Polsce jest zbudowanie więzi" z tym krajem i jego obywatelami - podkreśla "Financial Times".

(PAP)