Premier Australii : Bezterminowe więzienie dla skazanych za terroryzm

Premier Australii : Bezterminowe więzienie dla skazanych za terroryzm

Zdaniem australijskiego premiera w wypadku osób dopuszczających się aktów terroru należy stosować takie same metody prewencji, jak w przypadku skazanych za czyny lubieżne wobec nieletnich.

 

"Środki, jakie dziś ogłaszamy, mają na celu powstrzymanie terroryzmu, zapobieganie mu i zapewnienie bezpieczeństwa naszemu społeczeństwu" – podkreślił. "To będzie bardzo realny bodziec, który ma skłonić ekstremistów pozostających w więzieniu, aby porzucili wszelką myśl o angażowaniu się w dalszą działalność terrorystyczną" – dodał.

 

Prokurator Generalny Australii George Brandis, który wystąpił z premierem Turnbullem na wspólnej konferencji prasowej, podkreślił, że decyzja o zatrzymaniu skazanych za terroryzm w więzieniu na czas nieokreślony, będzie podejmowana na drodze sądowej z uwzględnieniem opinii biegłych lekarzy i psychologów, a także opinii na temat zachowania tych osób podczas odbywania kary.

 

Zapowiedział, że instytucje zaangażowane w realizację tego projektu będą zobowiązane do przedstawiania okresowych, szczegółowych raportów – w tym dorocznego sprawozdania przed parlamentem oraz raportu o skuteczności zastosowanych metod i środków, co pozwoli po kilku latach wypracować właściwe mechanizmy postępowania w takich wypadkach.

 

Agencja Reutera zwraca uwagę na fakt, że zagrożenie terroryzmem narasta w Australii od 2014 r. i przypomina zajęcie przez terrorystów kawiarni w Sydney w grudniu 2014 r., gdy zginęło dwóch zakładników i sprawca strzelaniny.

 

Ocenia się, że ok. stu obywateli Australii wyjechało z kraju, aby zasilić szeregi Państwa Islamskiego. Takie dane zostały opublikowane niedawno przez ministerstwo ds. imigracji i ochrony granic Australii.

(PAP)