Trump: prezydentura Obamy to "katastrofa"

Trump: prezydentura Obamy to katastrofa
PAP/EPA/JIM LO SCALZO

"Był słaby, był nieskuteczny" - powiedział Trump w wywiadzie udzielonym telewizji Fox News. Skrytykował postępowanie Obamy wobec Rosji w czasie kryzysu na Ukrainie."Obama to chyba najgorszy prezydent w historii naszego kraju" - ocenił nowojorski miliarder.

 

Trump był wcześniej krytykowany za wyrażanie zrozumienia dla rosyjskiej aneksji Krymu; we wtorek kandydat Republikanów zareagował na tę krytykę słowami: "Wierzę, że wiem o wiele więcej o polityce zagranicznej niż on (Obama - PAP)". "Spójrzcie na Ukrainę. On mówi o Ukrainie i o tym, jak twardy jest w stosunku do Rosji. A oni w tym czasie zajmują Krym" - powiedział.

 

Według Trumpa Obama i była sekretarz stanu USA, a obecnie kandydatka Demokratów na prezydenta Hillary Clinton "zdestabilizowali Bliski Wschód" i narazili Stany Zjednoczone na niebezpieczeństwo poprzez korzystanie przez Clinton z prywatnego serwera mailowego w celach służbowych.

 

Wcześniej we wtorek Obama ostro skrytykował Trumpa, twierdząc, że "nie ma on kwalifikacji, by zostać prezydentem".

 

Potępił budzące kontrowersje wypowiedzi Trumpa pod adresem rodziców zabitego w Iraku muzułmańskiego oficera armii USA, którzy wystąpili w lipcu na konwencji Demokratów w Filadelfii.

 

To, że Trump krytykuje rodzinę, która "zdobyła się na nadzwyczajne poświęcenia dla tego kraju, to, że wydaje się nie mieć podstawowej wiedzy o kluczowych sprawach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji, oznacza, że jest przygnębiająco nieprzygotowany do objęcia stanowiska" prezydenta - uznał Obama.

 

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 8 listopada.

 

(PAP)