Szefowie MSW Francji i Niemiec chcą wglądu w szyfrowaną komunikację internetową

Szefowie MSW Francji i Niemiec chcą wglądu w szyfrowaną komunikację internetową

Dostawcy komunikatorów internetowych, takich jak Telegram, powinni zostać zobowiązani do współpracy z organami ścigania w Europie, nawet jeśli mają swe siedziby poza Europą - uznali szefowie MSW, którzy spotkali się w Paryżu.

 

Agencja DPA informuje, że ten postulat jest częścią wspólnego dokumentu z propozycjami w sprawie polityki bezpieczeństwa, który Cazeneuve i de Maiziere chcą przedstawić partnerom w UE.

 

Obrońcy zasad prywatności argumentują, że szyfrowanie ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa w sieci, zwłaszcza w przypadku transakcji bankowych. Jednak komunikatory zapewniające szyfrowaną komunikację są coraz częściej wykorzystywane przez ekstremistów do koordynowania działań, a także przez handlarzy bronią i handlarzy ludźmi - wskazuje agencja Associated Press.

 

Cazeneuve podkreślił, że policja potrzebuje lepszych narzędzi do monitorowania komunikatorów internetowych. Obaj ministrowie zaznaczyli, że nie postulują zakazu szyfrowania; zależy im na współpracy z dostawcami takich aplikacji, aby zapewnić, iż nie będą z nich mogli korzystać ekstremiści.

 

De Maiziere i Cazeneuve chcą, aby na unijnym szczycie w Bratysławie w przyszłym miesiącu przywódcy państw UE zajęli się ogólnoeuropejską polityką kontroli szyfrowania. AP odnotowuje, że ministrowie nie sprecyzowali, w jaki sposób firmy miałyby ograniczać szyfrowanie. Cazeneuve przyznał, że francuski rząd nie ma żadnych partnerów do rozmów w niektórych firmach oferujących szyfrowaną komunikację.

 

Po terrorystycznych atakach, do których doszło tego lata we Francji i w Niemczech ministrowie wskazali na potrzebę zunifikowanego europejskiego systemu wymiany informacji przez policje. Cazeneuve podkreślił, że "walka z terroryzmem jest najwyższym priorytetem Europejczyków".

 

(PAP)