Elżbieta II przekazała darowiznę na pomoc dla Włoch po trzęsieniu ziemi

Elżbieta II przekazała darowiznę na pomoc dla Włoch po trzęsieniu ziemi
PAP/EPA

Buckingham Palace odmówił podania informacji o tym, jaką sumę wpłaciła królowa, podkreślając, że to osobisty gest monarchini.

 

Wcześniej Elżbieta II wydała wraz z mężem Filipem, księciem Edynburga, krótki komunikat, w którym podkreśliła, że "jest zasmucona informacjami o śmierci tylu osób". Dodała, że "jest myślami i modlitwą z narodem włoskim, a w szczególności z rodzinami i przyjaciółmi osób dotkniętych tą tragedią".

 

Królowa jest związana z kilkuset różnymi organizacjami charytatywnymi w Wielkiej Brytanii, które wspiera w pozyskiwaniu sponsorów i finansowania na działalność statutową. Monarchini tylko w wyjątkowych sytuacjach decyduje się na wspieranie organizacji poza granicami kraju. Tym razem jej darowizna została wpłacona na konto brytyjskiego Czerwonego Krzyża z jednoznaczną instrukcją, by pieniądze skierować do Włoch.

 

Według ubiegłorocznego rankingu brytyjskiej gazety "Sunday Times" królowa Elżbieta II jest 302. najbogatszą osobą w Wielkiej Brytanii. Jej osobisty majątek jest wyceniany na 340 milionów funtów.

 

Z Londynu Jakub Krupa

 

(PAP)