Putin zarzuca Ukrainie brak realizacji porozumień mińskich

Putin zarzuca Ukrainie brak realizacji porozumień mińskich
PAP/EPA

Wypowiadając się na II Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku Putin podkreślił, że "nie ma żadnej alternatywy, oprócz wypełnienia porozumień mińskich". Jak mówił, "należy realizować porozumienia mińskie w pełnym zakresie, bez żadnych restrykcji, ograniczeń i zamiany pojęć".

 

Dodał następnie: "będziemy szczerze do tego dążyć. My sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, to powinni uczynić razem z nami wszyscy uczestnicy formatu normandzkiego i USA". Ocenił, że "również bez woli politycznej władz Ukrainy tego nie można zrobić i ostatecznie wszystko zależy od nich".

 

Mówiąc o realizacji porozumień Putin wskazał jedynie na działania, jakie miały być przeprowadzone przez stronę ukraińską i które - jak podkreślił - nie zostały spełnione.

 

Putin powiedział również, że kryzys ukraiński wynikł nie z winy Rosji. "To nie my poparliśmy antykonstytucyjny przewrót państwowy na Ukrainie" - oświadczył.

 

Rosyjski prezydent zaznaczył ponadto, że poprawa stosunków z USA zależy od przestrzegania przez Stany Zjednoczone interesów Rosji. Zarzucając Ameryce "logikę działań jednostronnych" powiedział: "jeśli taka logika będzie kontynuowana, to nie sądzę, by nastąpiła jakakolwiek odwilż".

 

"Jeśli nasi partnerzy jednak zgodzą się z inną logiką - logiką uwzględniania wzajemnych interesów, odnoszenia się do nich z szacunkiem, to wtedy zasadniczo zmieni się i nasza postawa" - powiedział Putin, cytowany przez dziennik "Wiedomosti".

 

Zapewnił, że Rosja jest gotowa "w każdej chwili do rozwinięcia współpracy w pełnym zakresie", jednak zależy to nie tylko od niej, "a od tego, jak zechcą budować stosunki z Rosją ci, którzy kierować będą w przyszłości amerykańską administracją".

 

Z Moskwy Anna Wróbel

(PAP)