Forum w Krynicy: Viktor Orban Człowiekiem Roku

Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyznaje nagrodę Człowieka Roku wybitnym osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej.

 

W laudacji Igor Janke z Instytutu Wschodniego wskazywał, że Orban, gdy po raz pierwszy objął stery węgierskiego rządu, był jednym z najmłodszych premierów w Europie Wschodniej; gdy po raz drugi stanął na czele rządu w 2010 r., Węgry stały na progu katastrofy finansowej i wielu uważało, że będą drugą Grecją.

 

Jak dodał Janke, wiele osób twierdziło wtedy, że Orban doprowadzi kraj do jeszcze większej katastrofy. "Tak się jednak nie stało. Węgry powoli wychodzą z kryzysu, stają się silniejsze. Te reformy, które wydawały się kontrowersyjne, okazały się w dużej mierze skuteczne" - podkreślił.

 

"Viktorze, życzę Ci, abyś pozostał dalej tym niepozornym napastnikiem, jeszcze przez wiele lat" - zakończył swe wystąpienie Janke.

W poprzednich latach tytuł Człowieka Roku trafił do m.in.: papieża Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Donalda Tuska oraz Jarosława Kaczyńskiego.

 

(PAP)