Piotrowicz: wkrótce prace nad nową ustawą o TK

Piotrowicz: wkrótce prace nad nową ustawą o TK

Piotrowski i szef sejmowej komisji ustawodawczej Marek Ast (PiS) spotkali się po południu z przebywającymi z dwudniową wizytą w Polsce przedstawicielami Komisji Weneckiej - ciała doradczego Rady Europy. KW pracuje obecnie nad projektem opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia ma zostać przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 października.

 

"Odnośnie samej ustawy (o TK - PAP), to z mej strony padło zapewnienie, że zarówno postulaty opozycji, jak i Komisji Weneckiej, zostały zasadniczo zrealizowane, a pewne modyfikacje również nastąpią podczas prac nad przyszłą ustawą o Trybunale Konstytucyjnym" - powiedział dziennikarzom Piotrowicz.

 

Podkreślił, że lipcowa ustawa o TK miała przede wszystkim na celu "rozwiązanie konfliktu politycznego". "Dziś, w oparciu o raport ekspertów, przygotujemy nową ustawę, która będzie realizowała również i postulaty Komisji Weneckiej" - powiedział poseł PiS.

 

Pytany przez dziennikarzy, kiedy rozpoczną się prace, odpowiedział: "nie wiem, w najbliższym czasie, mam nadzieję".

Piotrowicz relacjonował ponadto, że przedstawił reprezentantom Komisji Weneckiej raport opracowany przez zespół ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego, który pracował pod kierownictwem prof. Jana Majchrowskiego.

 

"Przedstawiciele Komisji Weneckiej z zadowoleniem ten raport przyjęli. Liczą na to - jak sądzę - tak jak i ja, że mimo wszystko kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się rozwiązać" - powiedział szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

 

Ocenił przy tym, że rozmowa z przedstawicielami KW toczona była "w sposób bardzo życzliwy, w atmosferze dialogu". "Komisja Wenecka prezentowała swój punkt widzenia, w szczególności zadawała pytania co do rozwoju sytuacji wokół TK, w szczególności jakie są zamierzenia parlamentu w tej mierze" - powiedział poseł PiS.

 

(PAP)