Bochenek po spotkaniu z Komisją Wenecką w KPRM: jesteśmy otwarci na dialog

Bochenek po spotkaniu z Komisją Wenecką w KPRM: jesteśmy otwarci na dialog
Fot. PAP/Radek Pietruszka

We wtorek delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z przedstawicielami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Bochenek w rozmowie z PAP poinformował, że przedstawiciele KW pytali głównie o "rzekome" - jak zaznaczył - orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które nie zostały opublikowane.

 

"Przedstawiliśmy swoje racje, Komisja zapoznała się z nimi, jak najbardziej jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę, do tego, aby wyjaśnić wszelkie zawiłości prawa polskiego i dlaczego takie, a nie inne decyzje są podejmowane" - podkreślił.

 

Według Bochenka wszystkie działania, które są podejmowane przez polski rząd i parlament oparte są o przepisy prawa, które obowiązują w Polsce. Jak zaznaczył, to Trybunał Konstytucyjny "łamie w ostatnim czasie nagminnie i nie chce stosować się do ustaw", które zostały uchwalone przez parlament.

 

"Jest dużo ważniejszych spraw w Europie, którymi instytucje takie jak Komisja Wenecka powinny się zajmować, chociażby sytuacja w Turcji" - podkreślił rzecznik rządu.

 

"U nas demokracja funkcjonuje bardzo dobrze, instytucje państwa polskiego działają, a TK musi tylko przejawiać wolę działania, bo ta ustawa (o TK), która została uchwalona, tworzy do tego jak najlepsze podstawy" - podsumował.

 

Po spotkaniu w KPRM swoje obawy co do stanu demokracji w Polsce wyraziła przedstawicielka KW Sarah Cleveland. "Osobiście jestem bardzo zaniepokojona wysiłkami rządu zmierzającymi do podważenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego i zasad praworządności w Polsce" - mówiła dziennikarzom we wtorek po spotkaniu z przedstawicielami KPRM.

 

Przedstawiciele Komisji Weneckiej swoją dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczęli w poniedziałek od rozmów z reprezentantami parlamentu, Sądu Najwyższego, Ministerstwa Sprawiedliwości i RPO. We wtorek spotkali się z przedstawicielami TK oraz kancelarii premiera. Wizyta Komisji Weneckiej, która zakończyła się we wtorek, to część prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o TK. Opinia zostanie przyjęta 14 października.

(PAP)