Paraolimpiada: Maciej Lepiato rekordem świata zdobył złoto w skoku wzwyż

Paraolimpiada: Maciej Lepiato rekordem świata zdobył złoto w skoku wzwyż

"Dzisiaj po prostu wszystko zagrało, cały proces szkoleniowy, trening, dieta, waga. To był mój dzień i tak naprawdę zdziwiłem się, że poprzeczka w pierwszej próbie spadła. Wiedziałem, że 2,19 jest możliwe do pokonania i byłem pewien, że się uda" - powiedział Lepiato.

 

Drugi w konkursie Brytyjczyk Jonatham Broom–Edwards skoczył 2,10, zaś trzeci Rafael Uribe z Wenezueli 2,01.

 

Rekord życiowy 28-letniego Lepiaty jest lepszy od rekordu globu i od 2013 roku wynosi 2,22. Według przepisów rekordy międzynarodowe są notowane tylko na mistrzostwach świata lub Europy. Oprócz sukcesów w imprezach osób niepełnosprawnych (m.in. trzy tytuły mistrza globu w 2011, 2013, 2015) ma w dorobku dwa brązowe medale halowych mistrzostw Polski (sprawnych) z 2013 i 2014 roku. Chciał być stomatologiem, ale – jak przyznał – nie żałuje że jest sportowcem.

 

O swojej niepełnosprawności mówi: „To wada wrodzona. Końskoszpotawe zakończenie kończyny dolnej lewej - podobną ma mój ojciec. Noga jest krótsza o 5 cm, duży ubytek mięśniowy poniżej kolana i praktycznie nieruchomy staw skokowy. Operowana była dwa miesiące po urodzeniu w Poznaniu. Chirurg stopę najpierw fachowo połamał, a potem poskładał. Na drutach była przez pół roku. Oczywiście tego nie pamiętam, ale wyobrażam sobie, co przeżywali rodzice, gdy niemowlę nie mogło się ruszać”.

 

To drugi krążek z najcenniejszego kruszcu dla Polski po tym wywalczonym przez kulomiotkę Ewę Durską (Uczniowski Klub Sportowy Barnim Goleniów), a w sumie dziesiąty.

 

W XV Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro udział bierze ponad 4300 niepełnosprawnych sportowców ze 162 krajów.

 

(PAP)