Warszawa: spotkanie Tusk - Szydło. Spierają się o imigrantów

Podczas spotkania z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem premier Beata Szydło zaprezentowała nasze oczekiwania co do szczytu UE w Bratysławie - poinformował we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zmiany w UE są konieczne i zbliżający się szczyt powinien je zapoczątkować - dodał.


Szef Rady Europejskiej - powiedział Bochenek dziennikarzom - przedstawił premier Szydło sprawozdanie na temat konsultacji, jakie prowadził w ostatnim czasie w związku z piątkowym nieformalnym szczytem UE w Bratysławie.

 

Jak powiedział rzecznik rządu, premier Szydło zaprezentowała podczas spotkania "nasze oczekiwania co do tego szczytu". "Uważamy przede wszystkim, że ten szczyt powinien być pierwszym impulsem na drodze zmian w UE. Unia Europejska powinna się zmienić, powinniśmy ją reformować. Unijni urzędnicy nie powinni tych zmian absolutnie blokować" - powiedział Bochenek.

 

Dodał, że "bierność, brak wsłuchiwania się w głos społeczeństw poszczególnych państw członkowskich, doprowadziła m.in. do Brexitu". "Dlatego uważamy, że zmiany w UE są na pewno konieczne i powinny być zapoczątkowane zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej" - powiedział rzecznik rządu.

(PAP)