Minister informacji Pańśtwa Islamskiego zabity w nalocie sił koalicji w Syrii

Minister informacji Pańśtwa Islamskiego zabity w nalocie sił koalicji w Syrii

Precyzyjny atak, w którym zginął Fajad, znany również pod pseudonimem Doktor Wail, został przeprowadzony 7 września - przekazał rzecznik amerykańskiego ministerstwa obrony Peter Cook. Nie sprecyzował, czy islamista zginął w nalocie amerykańskiego samolotu.

 

Ar-Rakka, miasto położone w prowincji o tej samej nazwie, uchodzi za bastion IS i stolicę samozwańczego kalifatu, utworzonego przez islamistów na podbitych przez nich ziemiach w Syrii i Iraku.

 

Fajad był jednym z najważniejszych propagandzistów IS i twórcą przepojonego skrajną przemocą przekazu medialnego tej organizacji w internecie - przypomina dziennik "Washington Post". Nadzorował produkcję nagrań wideo przedstawiających sceny tortur i był zaufanym współpracownikiem Abu Mohammeda al-Adnaniego, rzecznika i przywódcy IS, zabitego 30 sierpnia w amerykańskim nalocie na północnym zachodzie Syrii.

 

Adnani i Fajad odgrywali kluczową rolę w propagowaniu i wzmacnianiu przesłania kalifatu IS na Bliskim Wschodzie i poza nim; stworzona przez nich kampania propagandowa okazała się skutecznym narzędziem w rekrutowaniu nowych bojowników oraz inspirowaniu działających w pojedynkę sympatyków dżihadu do przeprowadzania zamachów na ludność cywilną w Europie i Stanach Zjednoczonych - podkreśla "WP".

 

W maju amerykańskie samoloty bezzałogowe zabiły przedstawiciela IS odpowiedzialnego za działania tej organizacji w irackiej prowincji Anbar, a także kilku innych najwyższych dowódców.

 

(PAP)