Belgia: pierwsza eutanazja nieletniego

W Belgii, lekarz zgodnie z prawem pomógł umrzeć nieuleczalnie choremu 17-latkowi. Nie ujawnił na co chłopak chorował, ale powiedział, że był to fizyczny ból nie do zniesienia. To pierwszy raz kiedy skorzystano z przyjętych dwa lata temu przepisów umożliwiających eutanazję bez ograniczeń wiekowych.

 

Eutanazję w Belgii rząd zalegalizował w 2002 roku a w lutym 2014 roku parlament zgodził się, żeby eutanazji mogli poddawać się również nieletni. Od tego czasu Belgia jest jedynym krajem z takimi przepisami.

 

Co ciekawe - popiera je zdecydowana większość społeczeństwa. Śmierć na żądanie dostępna jest dla małoletnich również w Holandii, ale tylko w przypadku osób mających co najmniej 12 lat.

 

Pomoc w umieraniu dostępna jest w Belgii dla małoletnich - w odróżnieniu od osób dorosłych - wyłącznie wtedy, gdy cierpią na nieuleczalną chorobę. Psycholog musi potwierdzić, że dziecko ma zdolność osądu i jest w stanie podjąć decyzję o rozstaniu się z życiem. Na eutanazję dziecka potrzebna jest także zgoda jego rodziców.