USA: Biała policjantka zastrzeliła Afroamerykanina w stanie Oklahoma

USA: Biała policjantka zastrzeliła Afroamerykanina w stanie Oklahoma

Opublikowany przez komendę policji w mieście Tulsa film wideo pokazuje, jak 40-letni Terence Crutcher odchodzi od policjantów w kierunku swego terenowego samochodu z podniesionymi rękami. Zbliża się następnie do pojazdu od strony miejsca kierowcy, gdzie jeden z policjantów razi go taserem, a policjantka Betty Shelby oddaje do niego strzał.

 

Interwencja policji była wywołana doniesieniem, że pośrodku drogi utknął samochód.

 

Jeszcze w poniedziałek, przed udostępnieniem dokonanego przez śmigłowiec zapisu wideo komendant policji Chuck Jordan poinformował, że Crutcher nie miał przy sobie ani w swym samochodzie żadnej broni. Adwokat policjantki oświadczył, że Crutcher nie reagował na polecenia funkcjonariuszy, a sięgnięcie przez niego do kieszeni Shelby zinterpretowała jako zamiar wydobycia broni.

 

Władze lokalne i federalne prowadzą obecnie dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy policjantka popełniła przestępstwo i czy naruszono prawa obywatelskie Crutchera.

 

Jak podał lokalny dziennik "Tulsa World", policja potwierdziła we wtorek, że w samochodzie Crutchera znaleziono substancję odurzającą fencyklidynę (skrót nazwy angielskiej PCP). Nie wyjaśniono jednak, czy zmarły był pod jej wpływem.

(PAP)