Ukraina: są ustalenia o wymianie zakładników w Donbasie

Ukraina: są ustalenia o wymianie zakładników w Donbasie
fot. PAP

Według wspieranych przez Moskwę bojowników wymiana miałaby być przeprowadzona na zasadzie „wszyscy na wszystkich”, co oznacza, że Ukraińcy przekażą 618, a separatyści – 47 zakładników. Ukraina na razie nie potwierdziła tych wiadomości.

 

„W ramach realizacji 5. i 6. punktu (…) porozumień mińskich (w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie - PAP) ustalono wymianę zakładników między ługańską i doniecką republiką ludową a Ukrainą. My przekazujemy Ukrainie 47 osób, w zamian za co otrzymujemy 618 osób” – oświadczyła przedstawicielka tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej Olga Kobcewa, cytowana przez stację telewizyjną „112.UA”.

 

Kobcewa dodała, że ustalenia te zapadły na ostatnim posiedzeniu trójstronnej grupy kontaktowej ws. Donbasu, która składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

Wcześniej wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Iryna Heraszczenko informowała, że podczas spotkania grupy kontaktowej w Mińsku udało się ustalić, że z ukraińskimi zakładnikami przetrzymywanymi przez separatystów spotka się przedstawiciel OBWE. Heraszczenko nie wspominała jednak o ustaleniach dotyczących wymiany i mówiła, że w rękach separatystów znajduje się 110 obywateli Ukrainy.

 

Konflikt z separatystami prorosyjskimi na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Dotychczas zginęło w nim ponad 9,5 tys. osób.

 

(PAP)