Ukraina: Separatysta oskarżony o próbę przewrotu w Ługańsku popełnił samobójstwo

Ukraina: Separatysta oskarżony o próbę przewrotu w Ługańsku popełnił samobójstwo

Cypkałow powiesił się w celi, w której był przetrzymywany w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. „Najwidoczniej uświadomił sobie wagę przestępstwa, którego dokonał” – poinformował przedstawiciel tzw. prokuratury ŁRL Sierhij Rachno.

 

Ujawnił, że Cypkałow wraz z grupą spiskowców planowali obalenie władz ŁRL: jej przywódcy Ihora Płotnickiego, ministrów rządu i szefów resortów siłowych, a następnie przejęcie rządów w Ługańsku.

 

Kilka dni wcześniej o „kolejnej próbie przewrotu” w ŁRL informował sam Płotnicki. Oświadczył wówczas, że władze republiki doskonale znają jej wrogów wewnętrznych, którzy – jak mówił – „mogą mieć sponsorów nawet w Federacji Rosyjskiej”.

 

Cypkałow, szef tzw. rady ministrów ŁRL, w grudniu 2015 roku podał się do dymisji. Od tego czasu był doradcą Płotnickiego i nadzorował resorty związane z wojskiem i obronnością w strukturach ługańskich separatystów.

 

W sierpniu w Ługańsku doszło do nieudanej próby zamachu na Płotnickiego. Ukraińskie służby mówiły wtedy, że nie miały z tym nic wspólnego.

(PAP)