Izrael: uroczystości pogrzebowe Szimona Peresa

Izrael: uroczystości pogrzebowe Szimona Peresa
PAP/EPA/ABIR SULTAN

Transportowaniu trumny, przykrytej państwową flagą, na teren nekropolii towarzyszyły modlitwy odmawiane przez wojskowego rabina.

 

W uroczystościach uczestniczy ok. 6 tys. osób, w tym wielu światowych przywódców, na czele z prezydentem USA Barackiem Obamą. Są obecni m.in. prezydent Andrzej Duda, francuski prezydent Francois Hollande, prezydent Niemiec Joachim Gauck. Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas stoi na czele delegacji kilku przedstawicieli palestyńskich władz.

 

Urodzony w II RP Szimon Peres, jeden z najwybitniejszych polityków izraelskich, zmarł w wieku 93 lat w nocy z wtorku na środę w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu. W latach 2007-2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem. Był też jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP), które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską. Za swoje wysiłki na rzecz procesu pokojowego został rok później uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

 

(PAP)