Papież: wyznawcy innych religii dają nam dobry przykład

Papież: wyznawcy innych religii dają nam dobry przykład
PAP/EPA

Na liście przyszłych kardynałów nie ma żadnego Polaka.

 

Przed południem Franciszek odprawił na placu Świętego Piotra mszę dla kilkudziesięciu tysięcy uczestników Jubileuszu Maryjnego, przybyłych z okazji Roku Miłosierdzia. Obecni byli przedstawiciele stowarzyszeń, ruchów i zgromadzeń maryjnych, parafii i 94 sanktuariów poświęconych Matce Bożej.

 

W homilii Franciszek przywołał fragment Biblii na temat uzdrowienia wodza wojsk króla syryjskiego, Naamana.

 

Podkreślił: „Ilu cudzoziemców, także wyznawców innych religii daje nam przykład wartości, o których my niekiedy zapominamy lub je lekceważymy. Ten, kto żyje obok nas, być może pogardzany i zepchnięty na margines dlatego, że jest cudzoziemcem, może nauczyć nas, jak podążać drogą, jakiej pragnie Pan”.

 

Franciszek zachęcił też wiernych do refleksji nad tym, czy są gotowi otrzymać dary Boże, czy też wolą zamknąć się w swoim „bezpieczeństwie materialnym i intelektualnym”.

 

Zwracając się do uczestników Jubileuszu Maryjnego przytoczył słowa świętego Jana Pawła II z Aktu Zawierzenia Maryi w 2000 roku: „„Matko ... Pragniemy Ci dzisiaj zawierzyć przyszłość, która nas czeka... Ludzkość dysponuje dziś niesłychanie skutecznymi środkami, którymi może zamienić świat w kwitnący ogród albo obrócić go w ruinę”.

 

Franciszek skierował słowa solidarności i bliskości do ludności terenów zniszczonych przez huragan Matthew.

 

„Ze smutkiem dowiedziałem o poważnych skutkach huraganu, który w minionych dniach uderzył na Karaibach, zwłaszcza na Haiti, pozostawiając po sobie liczne ofiary i wysiedlonych, w także szkody materialne”- powiedział.

 

Następnie papież dodał: „Zapewniam o mej bliskości z ludnością i wyrażam ufność w poczucie solidarności wspólnoty międzynarodowej, instytucji katolickich i osób dobrej woli. Zachęcam was, byście włączyli się do mojej modlitwy za naszych braci i siostry, tych tak boleśnie doświadczonych”.

 

Na zakończenie mszy Franciszek ogłosił, że zwołał na 19 listopada konsystorz, w trakcie którego mianuje 17 nowych kardynałów, w tym 13 elektorów i czterech purpuratów seniorów.

 

Pochodzą oni z całego świata. Nominacje otrzymają hierarchowie z Włoch, Republiki Środkowoafrykańskiej, Hiszpanii, Brazylii, USA, Bangladeszu, Wenezueli, Belgii, Mauritiusu, Meksyku, Papui Nowej Gwinei, Lesotho i Albanii.

 

Papież mianuje kardynałem między innymi 88-letniego albańskiego księdza Ernesta Simoniego, który w komunistycznym więzieniu spędził 28 lat i był torturowany. Jego przejmującej relacji Franciszek wysłuchał podczas spotkania z duchowieństwem Albanii w Tiranie we wrześniu 2014 roku. Wzruszony papież pocałował wtedy księdza Simoniego w rękę.

 

Z Watykanu Sylwia Wysocka

 

(PAP)

 

sw/ jo/ ala/