Korea Północna podjęła nieudaną próbę wystrzelenia pocisku balistycznego

Test przeprowadzono w nocy z piątku na sobotę o godz. 4.30 czasu polskiego. Próba została zarejestrowana przez amerykańskie dowództwo lotnictwa Pacyfiku.

 

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Dowództwo Sił Strategicznych USA (US Stratcom) podczas próby wykorzystano najprawdopodobniej pocisk balistyczny typu Musudan (BM25), który został wystrzelony z poligonu w pobliżu miasta Kusong w północno-zachodniej części kraju.

 

Jest to kolejna próba wystrzelenia rakiety typu Musudan testowanej przez Pjongjang od 2010 r. – jak dotąd bez rezultatu. Poprzednia próba pocisków balistycznych tego rodzaju miała miejsce w czerwcu. Kilka wcześniejszych – przeprowadzonych w kwietniu i maju prób z tym pociskiem również zakończyło się fiaskiem.

 

Zdaniem ekspertów rakieta Musudan ma zasięg od 2,5 tys. do 4 tys. km i mogłaby dosięgnąć Korei Płd. i Japonii, ale także amerykańskich baz wojskowych na Pacyfiku.

 

Próby balistyczne Korei Północnej są przyjmowane z niepokojem i dezaprobatą przez sąsiadów Korei Płn., przede wszystkim – przez władze południowokoreańskie.

 

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

 

(PAP)