UE wzywa Rosję i reżim syryjskich do zaprzestania bombardowań Aleppo

UE wzywa Rosję i reżim syryjskich do zaprzestania bombardowań Aleppo
fot. PAP/EPA

"Pierwszym priorytetem jest uratowanie Aleppo i jego mieszkańców. Stąd nasz mocny apel do Rosji i syryjskiego reżimu o wstrzymanie bombardowań Aleppo i podjęcie rozmów, aby uniknąć katastrofy humanitarnej" - powiedziała dziennikarzom szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

 

Podkreśliła, że wspólne stanowisko UE w tej sprawie jest "zgodne, jasne i mocne".

 

Według Mogherini w najbliższym czasie UE zamierza rozpocząć rozmowy z udziałem państw regionu, jak Turcja, Iran i Arabia Saudyjska, a także ugrupowań opozycyjnych w Syrii na temat odbudowy tego kraju po konflikcie.

 

"Wiem, że może to się wydawać odległe; uważamy, że takie rozmowy na temat przyszłości mogą pomóc w staraniach o rozwiązanie konfliktu" - oceniła. Dodała, że pogląd ten podzielił specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura, który uczestniczył w dyskusji unijnych ministrów na temat konfliktu syryjskiego.

 

We wrześniu krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Ciężkie bombardowania miasta zniszczyły m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów i odcięły ludność cywilną od pomocy humanitarnej.

 

W poniedziałek w Luksemburgu kilka krajów UE domagało się ostrej reakcji na udział Rosji w ofensywie na Aleppo po stronie reżimu Baszara el-Asada. Francuski minister Jean-Marc Ayrault, pytany o możliwość wprowadzenia sankcji wobec Moskwy, ocenił, że wszystkie opcje są na stole.

 

Przeciwko dyskusji o sankcjach wobec Rosji za działania w Syrii byli m.in. szefowie dyplomacji Niemiec, Austrii, Luksemburga i Węgier. Wezwanie Rosji o zaprzestanie bombardowań Aleppo było najostrzejszą reakcją, na którą wszyscy byli w stanie się zgodzić.

 

"Zawieszenie broni i otwarcie korytarzy dla pomocy humanitarnej (do Aleppo) będzie możliwe tylko w drodze negocjacji. Dlatego dziś słusznie nie było decyzji o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, a zamiast tego apel do Rosji, by umożliwić zawieszenie broni" - powiedział austriacki minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz.

 

Przyznał, że w trakcie obrad była dyskusja na temat możliwości wprowadzenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem syryjskim, ale nie było w tej sprawie jednomyślności. "Sankcje nie pomogłyby złagodzić cierpień ludności cywilnej w Aleppo" - powiedział Kurz.

 

(PAP)