70 noblistów wyraziło poparcie dla Hillary Clinton

70 noblistów wyraziło poparcie dla Hillary Clinton

"Potrzebujemy prezydenta wspierającego i promującego politykę, która sprawi, że nauka i technologia będą w naszym kraju prosperować i stanowić podstawę do podejmowania ważnych decyzji politycznych" - głosi wspólny list otwarty noblistów.

 

Jak zauważa dziennik "New York Times", w liście nie jest wspomniany republikański rywal Clinton w listopadowych wyborach, Donald Trump, ale jego sygnatariusze sugerują, że "polityka wykazująca brak uznania wiedzy naukowej może zaszkodzić prestiżowi Ameryki i bezpieczeństwu narodowemu". Nobliści podkreślają, że Clinton jest kandydatką, która najlepiej rozumie znaczenie inwestowania w naukę i technologię, gdy świat stoi w obliczu wyzwań na wielu frontach.

 

W liście wskazano, że takie globalne problemy jak nowotwory, choroba Alzheimera czy zmiany klimatyczne wymagają amerykańskich inwestycji i innowacji.

 

"Zbliżające się wybory prezydenckie będą miały głębokie konsekwencje dla przyszłości naszego kraju i świata" - ostrzegli naukowcy.

 

Wśród sygnatariuszy listu są biochemik Peter Agre, ekonomista Robert J. Shiller czy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, astronom Robert Woodrow Wilson.

 

"NYT" przypomina, że poparcie noblistów dla Hillary Clinton nie jest zaskoczeniem, ponieważ tradycyjnie są oni zbliżeni do Partii Demokratycznej. W 2012 roku ok. 70 laureatów poparło Baracka Obamę w rywalizacji z Republikaninem Mittem Romneyem, a cztery lata wcześniej opowiedzieli się za Obamą w potyczce z Johnem McCainem.

(PAP)