Turcja: po próbie puczu aresztowano 35 tysięcy osób

Turcja: po próbie puczu aresztowano 35 tysięcy osób
fot. PAP

26 tys. spośród tych, wobec których toczy się śledztwo, zostało zwolnionych z aresztu, lecz jest objętych nadzorem sądowym - mówił minister w sobotnim przemówieniu w Afyon w środkowo-zachodniej Turcji.

 

Aresztowań i zatrzymań dokonano z powodu podejrzeń o związki z ruchem Fethullaha Gulena, który oskarżany jest przez władze Turcji o zorganizowanie nieudanego wojskowego zamachu stanu.

 

Muzułmański kaznodzieja Gulen, który od 17 lat przebywa w USA, jest oskarżany o to, że zorganizował w Turcji tzw. struktury równoległe, zwane teraz przez władze organizacją terrorystyczną FETO. Sam Gulen - dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana - odrzuca te oskarżenia.

 

Po udaremnionej próbie wojskowego zamachu stanu władze przeprowadziły bezprecedensowe czystki, które wywołują krytykę Zachodu. Stanowiska straciły dziesiątki tysięcy nauczycieli i wykładowców akademickich. Dotychczas zawieszono w obowiązkach lub zwolniono w Turcji ponad 100 tys. urzędników, nauczycieli, sędziów, prokuratorów i innych - gdyż są podejrzewani o związki z FETO.

 

(PAP)