Premier: zwiększanie bezpieczeństwa Polaków priorytetem rządu

Beata Szydło spotkała się w Ostrowie Wielkopolskim z przedstawicielami służb podległych MSWiA. Jak podkreśliła w trakcie konferencji prasowej, ambicją obecnej władzy jest zapewnienie Polakom godnego życia. "Chcemy, żeby polskie rodziny miały poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa, bo to właśnie składa się na godne życie" – powiedziała.

 

Wśród najważniejszych spraw, które dotąd udało się osiągnąć rządowi Prawa i Sprawiedliwości, premier wymieniła programy: 500 plus, Mieszkanie Plus, program darmowych leków dla seniorów. Stwierdziła przy tym, że "klamrą spinającą te działania jest bardzo szeroko rozumiane bezpieczeństwo".

 

"Bo jeżeli rodzina ma zapewniony byt, godną płacę, pracę, mieszkanie, wtedy możemy mówić o tym, że czuje się bezpieczna. Ale do tego potrzebne jest jeszcze to bezpieczeństwo sensu stricto, które dają i zapewniają funkcjonariusze policji, straży pożarnej i straży granicznej" - powiedziała szefowa rządu.

 

Podkreśliła, że przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o modernizacji służb mundurowych "pozwoli na doposażenie służb, na zwiększenie potencjału działania tych służb i wreszcie na to, żeby ofiarnie służący Polakom funkcjonariusze mieli godne wynagrodzenie". Projekt ustawy modernizacyjnej zakłada, że w latach 2017-2020 do służb podległych MSWiA trafi 9,2 mld zł.

 

"Żyjemy w trudnych czasach, w czasach niebezpiecznych, kiedy każdego dnia możemy spodziewać się różnego rodzaju zagrożeń. Obowiązkiem państwa jest czynić wszystko, ażeby poczucie bezpieczeństwa obywateli było jak największe" - powiedziała Szydło.

Zapewniła, że realizacja programu, z którym PiS szło do wyborów, będzie konsekwentnie konsultowana z Polakami.

 

"Będziemy pytać, czy to, co zostało zrealizowane, jest na miarę ich oczekiwań i będziemy wprowadzać na podstawie tych rozmów nowe elementy do naszego programu. Ale dzisiaj, tutaj, chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: jednym z priorytetów polskiego rządu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa polskim obywatelom. Mamy plan powrotu do małych miejscowości - wszędzie tam, gdzie do tej pory było przez rząd PO-PSL zwijane polskie państwo. Powrotu ważnych urzędów, instytucji, które gwarantują obywatelom poczucie bezpieczeństwa" – powiedziała.

 

W środę rano premier uczestniczyła w Godzieszach Wielkich w ponownym otwarciu sześciu posterunków policji w woj. wielkopolskim. Posterunki przywrócone zostały także w Blizanowie, Liskowie, Lubaszu, Drawsku i Nowym Mieście nad Wartą.

Spotkanie w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęło się od uhonorowania wyróżniających się funkcjonariuszy policji, straży pożarnej i straży granicznej.

 

"Odpowiedzialnością rządu, pani premier, moją, jako ministra SWiA, jest tworzenie odpowiednich warunków do tego, żeby przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży granicznej mogli pełnić ofiarnie swoją służbę. A wyróżniając tych funkcjonariuszy za postawę służby podkreślamy, że oczekujemy, że taką postawę funkcjonariusze służb będą wykazywać na co dzień. To jest postawa pomocy wobec innych, postawa służby, postawa, która daje gwarancję tego, że obywatele naszego kraju mogą stwierdzić, że czują się bezpiecznie" - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

Program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 o łącznej wartości 9,2 mld zł obejmie policję, SG, PSP i BOR. Przewiduje inwestycje, zakup sprzętu oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników służb podległych MSWiA. Pierwszy wzrost wynagrodzenia, w wysokości 250 zł, nastąpi 1 stycznia 2017 r. Podwyżki obejmą ok. 150 tys. funkcjonariuszy i ok. 30 tys. pracowników cywilnych.

 

(PAP)