Syria: wspierane przez USA siły rozpoczynają operację odbicia Rakki

Syria: wspierane przez USA siły rozpoczynają operację odbicia Rakki
fot. PAP/EPA

Działania zbrojne mają ruszyć w najbliższych godzinach - poinformowali dowódcy SDF podczas konferencji prasowej. Podkreślili jednocześnie, że wsparcie z powietrza zapewni im amerykańskie lotnictwo. Działania zbrojne mają być koordynowane przez specjalnie powstałe centrum dowodzenia - podkreślili.

 

SDF zaapelowało jednocześnie do ludności cywilnej Rakki o unikanie miejsc, w których przebywają oddziały IS.

 

Celem operacji nazwanej "Gniewny Eufrat" jest całkowite oswobodzenie z rąk IS Rakki - dodano.

 

Wcześniej w tym tygodniu dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii oraz koalicji walczącej z IS gen. Stephen Townsend informował, że w skład sił, które będą walczyć o Rakkę, stolicę IS w Syrii, wejdzie syryjska opozycja i kurdyjska milicja YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). Ze swojej strony SDF podkreśliły, że nie godzą się na udział w ofensywie na Rakkę sił tureckich.

 

Koalicja podkreśla konieczność szybkiego odizolowania Rakki, aby nie dotarli tam dżihadyści z Mosulu na północy Iraku, gdzie trwa ofensywa sił irackich.

 

Od czasu utworzenia na początku 2015 roku SDF przejęły z rąk IS duże połacie terytorium wzdłuż syryjsko-tureckiej granicy i zmusiły tę dżihadystyczną grupę zbrojną do wycofania się na obszar w promieniu 30 km od Rakki.

 

(PAP)