Europejskie giełdy w nieładzie i szoku, ale tak jest na całym świecie

Europejskie giełdy w nieładzie i szoku, ale tak jest na całym świecie
fot. PAP/EPA
Nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump został we wtorek wybrany na 45. prezydenta USA - podała agencja AP.
 
Wygrywając w stanie Wisconsin, Trump zdobył kolejnych 10 głosów elektorskich i przekroczył 270 głosów wymaganych do zwycięstwa.
 
Według portalu Politico Trump uzyskał 276 głosów elektorskich, a jego rywalka, Demokratka Hillary Clinton - 218.
 
Sytuacja ta jest szokiem dla traderów. W USA spadki kontraktów wynoszą teraz 1,6-2,1 procent. Wcześniej S&P 500 futures spadał nawet o 5 proc.
 
"To najmocniejsze zaskoczenie polityczne w nowożytnej historii" - ocenia Jeremy Cook, główny ekonomista World First U.K. Ltd. w Londynie. "Znaczenie tego faktu trudno jest w ogóle jakoś zakwalifikować" - podkreśla.
 
W Azji giełdy też zaliczyły w środę mocne zniżki - tokijska o ponad 5 proc., inne azjatyckie rynki - na minusach o ponad 2 proc. z wyjątkiem Chin, bo tam spadek tylko o 0,3 proc.
 
"Rynki reagują na ryzyko zwycięstwa Trumpa" - mówił Daniel So, strateg CMB International Securities Ltd.
 
"Jego wygrana i wiążąca się z tym niepewność może być negatywna m.in. dla Chin, zwłaszcza w polityce handlowej, mogą być wątpliwości związane z polityką monetarną w tym kraju" - oceniał.
 
Andy Ji, strateg walutowy Commonwealth Bank of Australia, wskazuje, że globalne rynki przyjęły postawę "risk-off".
 
"Prawdopodobnie takie nastawienie się utrzyma, bo Trump jest liderem" - oceniał przed publikacją wyników.
 
"Rynki wschodzące i Azja są bardzo podatne na wyprzedaż i tu można spodziewać się dużych szoków, jeśli Trump zwycięży" - podkreślał.
 
Norihiro Fujito, starszy strateg inwestycyjny w Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities, wskazuje, że przy wygranej Trumpa i republikańskim Kongresie Trump będzie mógł zrobić, co zechce.
 
Na rynkach surowców w środę duże zamieszanie: ropa w USA staniała o ponad 4 procent, ale teraz ten spadek wynosi tylko 1,7 proc. Miedź w Londynie straciła ponad 2 procent, ale udało jej się w dużej części odrobić te straty.
 
"Strefa surowców jest obecnie kompletnie w fazie zawirowań" - mówi Will Yun, analityk Hyundai Futures Co.
 
"Jeśli Trump wygra nastanie era niepewności, bo w USA będzie zmiana paradygmatu. Teraz złoto, srebro i platyna będą grać swoje role bezpiecznych przystani" - oceniał wcześniej Yun.
 
Złoto drożeje najmocniej od czasu Brexitu. Kruszec w dostawach natychmiastowych w Nowym Jorku zdrożał w środę o 4,8 proc. do 1.337,38 USD za uncję. Przy wygranej Trump złoto "pójdzie" do 1.400 USD za uncję - oceniali analitycy.
 
Na rynkach są obawy, że fala populizmu przeleje się też przez Europę.
 
"Problemem dla Europy może być populistyczna fala przechodząca przez region. Tutaj też zbliżają się wybory w wielu krajach"- mówi James Butterfill, ekonomista ETF Securities w Londynie, który był w środę w pracy już o 3.30 ze względu na amerykańskie wybory. 
 
(PAP)