Pasionek: władze Rosji odmówiły Polsce przesłuchania rosyjskich biegłych

Pasionek: władze Rosji odmówiły Polsce przesłuchania rosyjskich biegłych
fot. PAP
"Odpowiedź (strony rosyjskiej - PAP) była krótka, enigmatyczna. Ponieważ to obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy mogą poprzez fakt złożenia takich zeznań narazić się na odpowiedzialność karną, nie zostaną przesłuchani" - powiedział Pasionek, który podczas przedstawiania informacji o aktualnym stanie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej nawiązał również do polskiego wniosku o pomoc prawną do Federacji Rosyjskiej w tej sprawie.
 
O wniosku do odpowiednich władz Rosji o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej informowała w grudniu 2014 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadziła śledztwo ws. nieprawidłowości w dokumentacji medycznej ofiar katastrofy smoleńskiej. W kwietniu tego roku śledztwo to, podobnie jak i inne postępowania dotyczące kwestii katastrofy smoleńskiej, trafiło do zespołu prokuratorów w Prokuraturze Krajowej.
 
Prokuratorzy z prokuratury okręgowej chcieli przesłuchań w charakterze świadków 25 rosyjskich biegłych, którzy po katastrofie smoleńskiej wykonali sekcje zwłok ofiar tej tragedii. 
 
(PAP)