Błaszczak: uroczystości Święta Niepodległości przebiegły bezpiecznie

"To właśnie dzięki zaangażowaniu polskich policjantów Komendy Stołecznej Policji, dzięki rozmowom, negocjacjom z organizatorami poszczególnych marszów, wieców, udało się doprowadzić do tego, że uroczystości przebiegły w spokojnej atmosferze, że były bezpieczne" - dodał.

 

"Chciałem podkreślić, że w dużej mierze polska policja, Komenda Stołeczna Policja wypełniła zadania, które spoczywają na urzędzie stołecznym miasta Warszawy. Ale to nie jest najważniejsze. Ważne że w Warszawie było bezpieczne" - podkreślił Błaszczak.

 

Dodał, że najważniejsze jest to, iż w stolicy nie doszło do wydarzeń, takich jak w 2013 czy to w 2011 r. "Szczególnie właśnie w tych dwóch latach doszło do burd w Warszawie. Dziś było bezpiecznie" - powiedział szef MSWiA.

 

Policja szacuje, że w Marszu Niepodległości uczestniczyło 75 tys. osób, zaś w marszu "KOD Niepodległości" 10 tys. - powiedział  Błaszczak.


Minister wskazał, że w stolicy zarejestrowanych było 15 zgromadzeń. "Jeśli chodzi o Marsz Niepodległości, organizatorzy zarejestrowali liczbę 50 tys., według szacunków policji było 75 tys. osób, które świętowały odzyskanie niepodległości 98 lat temu" – powiedział szef MSWiA.

 

Dodał, że marsz KOD-u zarejestrowany został z liczbą uczestników 100 tys.; policja szacuje, że w kulminacyjnym momencie było 10 tys. osób. "W końcowym epizodzie na Polach Mokotowskich, kiedy to muzyk Krzysztof Skiba intonował, a potem śpiewał piosenkę o +Kiepskich+, można powiedzieć, że rzeczywiście wtedy sytuacja była kiepska, (...) było kilkaset osób" – powiedział minister.

 

Podał, że w trzecim co do wielkości zgromadzeniu – marszu antyfaszystowskim, w kulminacyjnym punkcie udział wzięło do 900 osób.

 

(PAP)