Putin: Celem Rosji jest neutralizacja zagrożenia dla jej bezpieczeństwa

Putin: Celem Rosji jest neutralizacja zagrożenia dla jej bezpieczeństwa
fot. PAP/EPA

"Naszym zadaniem jest skuteczne neutralizowanie wszelkich zagrożeń militarnych dla bezpieczeństwa Rosji, w tym związanych z tworzeniem strategicznej obrony przeciwrakietowej, realizacją koncepcji globalnego uderzenia, prowadzeniem wojen informacyjnych" - powiedział Putin na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Obrony i sztabu generalnego.

 

"Będziemy czynić wszystko, co niezbędne, by zapewnić strategiczną równowagę sił. Próby zmienienia i obalenia jej uważamy za nadzwyczaj niebezpieczne" - podkreślił prezydent. Według niego równowaga sił stworzona na przełomie lat 40. i 50. "pozwoliła światu na uniknięcie wielkich konfliktów zbrojnych".

 

Putin zapowiedział, otwierając spotkanie, że będzie ono dotyczyć przebiegu prac nad tworzeniem perspektywicznych rodzajów uzbrojenia. Ocenił, że czołowe kraje świata stosują najnowocześniejsze technologie i osiągnięcia nauki w celu wzmocnienia swego potencjału militarnego. Wspomniał o badaniach nad bronią opracowaną według nowych zasad fizyki, która - jak mówił - "daje możliwość selektywnego, punktowego wpływania na krytycznie ważne elementy uzbrojenia, sprzętu, obiektów infrastruktury przypuszczalnego przeciwnika". "Podobne badania, tak jak i w innych krajach, prowadzone są także w Rosji" - oświadczył.

 

W spotkaniu z szefem państwa uczestniczą minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow, niedawno powołany wiceszef administracji prezydenta Siergiej Kirijenko i były szef tej administracji Siergiej Iwanow.

 

Putin powiedział również, że Rosja w projektowaniu i tworzeniu perspektywicznych systemów uzbrojenia "ściśle i nieustannie przestrzega odpowiednich zobowiązań międzynarodowych". Ocenił, że "niektóre kraje", których nazw nie wymienił, "przekreślają wcześniejsze ustalenia, na przykład w sferze obrony przeciwrakietowej".

(PAP)