Estonia: Lider prorosyjskiej partii otrzymał misję utworzenia rządu

Estonia: Lider prorosyjskiej partii otrzymał misję utworzenia rządu

"Jestem przekonana, że Juri Ratas potrafi utworzyć silny i energiczny rząd" - oświadczyła prezydent w komunikacie, który ogłosiła po zakończeniu konsultacji z pozostałymi ugrupowaniami parlamentarnymi.

 

W toku tych rozmów przywódcy wszystkich ugrupowań politycznych zadeklarowali, iż pragną utrzymać dotychczasowy kurs w estońskiej polityce zagranicznej i w sprawach dotyczących bezpieczeństwa kraju będącego członkiem Unii Europejskiej i NATO.

 

Estońska Partia Centrum (EKK) o orientacji centrolewicowej jest uważana za siłę polityczną reprezentującą m.in. mniejszość rosyjską w Estonii, która stanowi czwartą część ludności kraju liczącej 1,1 miliona.

 

Wyszła z wyborów przeprowadzonych w marcu 2015 roku jako druga siła polityczna.

 

Wyprzedziła ją pod względem liczby zdobytych głosów Partia Reform Roivasa, która ma 30 ze 101 mandatów w estońskim parlamencie i wchodziła w skład rządu wraz z Partią Socjaldemokratyczną oraz konserwatystami, dopóki siły te nie postanowiły 7 listopada wystąpić z koalicji rządowej wobec wewnętrznych różnic w obozie rządowym.

 

38-letni Ratas był w latach 2005-2007 burmistrzem Tallina, a 5 listopada, zaledwie na kilka dni przed upadkiem rządu, został wybrany na lidera EKK.

 

(PAP)